Mustafa Eraslan Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme | Kibarlı Ürünleri ® Resmi Satış Sitesi

Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme

Ramazan ayında sağlıklı beslenme için uzmanlara kulak vermek gerekir. Uzmanlara göre oruç tutan kişilerin insülin direncini bir anda artıran ve kan şekerini düşüren yiyeceklerden uzak durması gerekir. Ağır yemek yenilmemelidir. İftarda ve sahurda lifli gıdalar tüketilmelidir. Boş mideye iftar esnasında bir anda besin alınmamalıdır. İftarda ve sahurda belli başlı bazı kurallara uymak gerekir.

Ramazan ayında sağlıklı beslenme önem teşkil etmektedir. Oruç tutan kişilerin metabolizma hızları farklılık gösterir. Normal hayattan tamamen ayrı bir beslenme düzeni olduğu için bünye olumlu ya da olumsuz yönde etkilenebilir. İftar ve sahur arasında bol sıvı tüketilmesi gerekir. Günlük su ihtiyacımızı karşılamalıyız. Akşam yemeğinin ardından kısa yürüyüşler yapmak hem hazmı kolaylaştırır hem de ruhumuza iyi gelir. İftar yapan kişilerin oruçlarını suyla açmaları ardından hurma ile devam etmeleri önerilir. Hafif besinlerden oluşan iftariyeliklerle devam edildikten sonra 1-2 saat ara verilerek akşam yemeğine geçilebilir. Akşam yemeğinde ise az yağlı ve tuzlu yemeklerle birlikte tam tahıllı birkaç dilim ekmek, salata, çorba, tavuk, balık önerilir. Etlerin haşlanmış ya da ızgara yapılması tavsiye edilir. Sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar bu dönemde metabolizmada oluşan değişimler sebebiyle hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olduğuna dikkat çekerler. Örneğin reflü rahatsızlığına yakalanmamak için hazmı kolaylaştıracak besinler tüketilmelidir. Bir anda birçok yemek yememek gerekir. Mideyi tıka basa doldurunca rahatsızlık duyacağımızdan azar azar besin alınmalıdır.

Ramazan ayında sağlıklı beslenme ile ilgili çeşitli makaleler yazılmıştır. Yapılan araştırmalara göre lifli yiyecekler uzun süren tokluk hissi sağlar. Protein de aynı sonucu vermektedir. Hamur işi, tatlılar ve şekerli yiyecekler ise kısa süreli tokluk sağlar. Ayrıca hamur işi, kızartma, kavurma, tatlılar metabolizma hızını yavaşlatır. Ramazan ayında sağlıklı beslenme denildiğinde akla gelen en önemli kurallardan biri de az yağlı ve az tuzlu yemeklerdir. Aşırı yağdan ve tuzdan kaçınılmalıdır. Tuz miktarının fazla olması demek daha çok susamak demektir. Uzun süre aç kalan kişiler de susuz kalmamak için gün içinde aldıkları tuz miktarına dikkat etmelidir.

Sahur mutlaka yapılmalıdır. Sahur yapmadan oruç tutan kişiler daha uzun süre aç kaldıkları için kan şekerleri kısa zamanda düşer. Kan şekeri düşen kişilerde ise halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, açlık gibi etkiler görülür. İnsülin direncini bir anda artıracak besinlerden uzak durulmalıdır. Tam tahıllı besinler tercih edilmelidir. Ekmek yenildiği takdirde makarna ya da pilav yenilmemelidir. Kızartmalar, hayvansal yağlar, sucuk, sosis, salamdan ise uzak durulmalıdır.

Geçen haftaki yazımızda Bitkisel Cilt Bakımı hakkında gerekli bilgilere yer verilmiştir.

Paylaşın  Güvenlik Sorusu ( işlemin sonucunu 2 olarak yazınız )

  400 Bad Request

  Bad Request

  Your browser sent a request that this server could not understand.

  Additionally, a 400 Bad Request error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.


  Apache Server at box899.temp.domains Port 80
  _565" name="cf7ct_security_token" id="cf7ct_security_token">